Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, Maria Zaharova, a reacţionat dur după anunţul făcut în urmă cu câteva zile de Emil Boc privind interzicerea utilizării simbolurilor de stat de către echipa rusă de gimnastică ritmică în România, potrivit Ambasadei Rusiei în România.